Kuantum oyun hackathonu öncesinde dünyadan ve Türkiye'den isimlerle oyunlar hakkında konuşuyoruz. Etkinliğimiz ücretsiz oluup, kayıt gereklidir.

Konuşmacılar ve konuşma içerikleriyle ilgili detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ana sponsorumuz

Monster Gaming Lab, oyun fikirlerinin ortaya çıktığı, geliştirildiği ve oyun dünyasıyla paylaşıldığı bir girişimcilik programıdır. Detaylı bilgi için websitelerini ziyaret edebilirsiniz:  www.monstergaminglab.com

Yardımcı Sponsorlarımız

L4Y Learning For Youth GmbH, gençlik çalışmaları alanında faaliyet gösteren bir Alman firmasıdır. Detaylı bilgi için websitelerini ziyaret edebilirsiniz: https://learningforyouth.org/

Piotr Migdał‬ - Quantum Game and Other Science-Based Games 

Quantum Game with Photons is a puzzle game simulating an optical table. You can interact with superposition, entanglement, measurement, and other quantum phenomena with a LEGO bricks-like interface.

I will talk about the inspirations, challenges (technical, UX, gameplay), and the newest not-yet-released features. What brought me to create one, why do I think that game is an excellent medium for learning, and how to present complicated ideas with simple interfaces? I will mention Explorable Explanations and other science-based games related to other aspects of physics or computing.

The main goal is to inspire YOU to make YOUR own quantum game. I will share some resources that may be inspiring or directly used to create your game (even if it is your first game).

Piotr Migdał‬

Piotr is a quantum physicist (PhD from ICFO, Castelldefels), and a specialist in AI and data viz. He co-founded Quantum Flytrap - an in-browser simulation & visualization of quantum mechanics.

Piotr enjoys explaining complicated things in simple ways, ideally with interactive data visualizations. He develops livelossplot - a Python package for visualizing the training process in Jupyter Notebook, and Quantum Tensors - a TypeScript package for interactive quantum information and computing.

Shreyas Nisal, Cheshta Joshi - Gamifying Quantum Computation

Entry into quantum computing is often daunting. We move from classical computers which work on zeros and ones to quantum computers, where quantum-bits can be in superpositions (mixtures) of zeros and ones, and where these bits can become correlated to each other. To simplify understanding these phenomena and to understand logic gates used in quantum computers, we developed QLogic, a puzzle game based on quantum computing.

Shreyas Nisal

Shreyas is a Physics and Computer Science student at BITS Goa, India. He enjoys making applications and games, and is particularly interested in quantum computing. The idea for QLogic came from his love for solving puzzles.

Cheshta Joshi

Cheshta is a final year student at BITS Goa, India, pursuing a Masters in Physics. She is interested in Quantum Information and Computing. Cheshta has been involved in this field for the last two years and likes working around quantum information, algorithms and simulations. She has been a part of QWorld starting from the QIntern program 2020.

Laurentiu Nita - Quantum Odyssey: A Video Game that Immerse You in Quantum Computing
 

Quantum Odyssey is first, a video game. The player does not need to know any math, physics or anything about computation or quantum; or even be a fan of quantum computation (it can be played just for the fun of solving a new type of a puzzle game). 

 

With carefully crafted, narrated game chapters and a vast Encyclopedia, the Player will find out how beautiful quantum computation is through pure gameplay. The odyssey starts by discovering bits, linear algebra, complex numbers, qubits, all quantum phenomenon and important algorithms. By the end of the playthrough, the Player will have all the "hacker tools" needed to design their own algorithms, understand papers on Universal Quantum Computing and create their own or find more efficient dozens of gates long quantum algorithms. 

 

We make this high budget video game to promote and speed up quantum literacy worldwide and promote cross-disciplinary research. Our paper discusses our mission: https://arxiv.org/abs/2004.07957

 

The video game has been in production for 3 years, with a large budget and has had a rigorous feasibility test in British schools to validate if it is able to also teach children quantum computing. 

Quantum Odyssey Gameplay footage

Laurentiu Nita

 

While also at Durham University, UK PhD candidate in Theoretical Physics and research assistant, founded the company Quarks Interactive with the mission to show how cool quantum computing is and simplify how people worldwide approach learning, by making the process fun and intuitive. Before immersing in quantum computing, Laurentiu was working on AI & general automation. He worked 8 years at IBM as an Automation Leader for Europe, 1 year at Oracle and 1 at Dell.

Kayra Keri Küpçü - Monster Notebook ve Oyun Ekosistemi

Bu konuşmada oyun bilgisayarı Monster Notebook’un oyuncular için ve oyun ekosistemi için yaptığı çalışmalardan bahsedilecektir.

Kayra Keri Küpçü

 

Kayra Keri Küpçü, 1983'te İzmit'te doğdu. Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Bunun yanında Şubat 2004'te açılan FRPNET Sitesinin sahibi ve yöneticiliğini yapmakta. 2004 Ekim ayından beri de birkaç yayınevinde Fantastik Kurgu Danışmanlığı yapmaktadır. 1997 yılında başladığı Rol Yapma Oyunları ile Fantastik Kurgu ve Fantastik Edebiyata da giriş yapan Keri, 2000 yılından beri Mitoloji, Fantastik Kurgu ve Korku yazarlığı yapıyor.

Bazı yayınevlerine fantastik kurgu ve bilimkurgu danışmanlığı yaptıktan sonra Arkabahçe Yayıncılık ve Laika Yayınevi'nde Editörlük ve Genel Yayın Koordinatörlüğü işine başladı. Daha sonrasında Türkiye’nin en büyük çevrimiçi oyun firmalarından olan Joygame’de Kalite Müdürü (QA Manager) görevini üstlendi. Sonrasında Sosyal Oyun Stüdyosu Gamester’da QA Manager, Script Writer ve Community Manager olarak çalıştı. Yandex’in Türkçeleştirilmesinde önemli rol oynayan Kayra Keri Küpçü, 4 yıl boyunca Yandex Türkiye’de Editör ve Lokalizasyon Müdürü olarak çalışmıştır. Sonrasında BigKazan ekibiyle birlikte Gamecell platformunun oluşturulmasında görev almıştır. Şu anda oyun sektöründe danışmanlık yapmakta ve Monster Notebook’un Oyun Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Emre Taş -Büyük Verinin Oyun Endüstrisindeki Yeri: Nugün ve Kuantum Gelecekte

Geliştirdiği oyunlarla 100 milyonun üzerinde oyuncuya ulaşmış bir mobil oyun şirketinin kurucusunun gözünden mobil oyun endüstrisinde oyunlar tarafından toplanan büyük verinin kullanım alanlarından bahsedilecektir. Bugün sahip olunan hesap gücü ile yapılan analiz çalışmaları ve gelecekte kuantum bilgisayarla bu alanda yapılabilecek çalışmalar ile ilgili düşüncelere yer verilecektir.

Emre Taş

Emre Taş, lisans eğitimini ODTÜ Fizik bölümünde tamamladıktan sonra yine ODTÜ’de “Bilişsel Bilimler” ve “Bilim ve Teknoloji Politikaları” yüksek lisans programlarını tamamlamadan bırakmıştır. 2013 yılında oyun endüstrisinde faaliyet göstermek üzere Alictus’un kurucu ortaklarından olmuştur. Veri odaklı oyun geliştirmenin ve disiplinler arası çalışmanın ön planda olduğu kültürü ile Alictus, yıllar içerisinde ABD başta olmak üzere birçok ülkede indirme listelerinin en tepesinde yer alan oyunları ile global ölçekte başarılı işlere imza atmıştır. Ulusal ve uluslararası ortamlarda verdiği demeçlerle Türkiye oyun endüstrisinin yükselişine ve önemine dikkat çeken Emre, Alictus’ta CEO görevini sürdürmektedir.

Erkan Bayol - Temel İlham Kaynağı Bilim Olan Bir Oyun: Angelic 

28. yüzyılda insanlık uzaya hükmedebilir mi? Kuantum mekaniklerini tam olarak anlayabilir ve klasik fiziğin limitlerini aşarak nihayet galaktik bir medeniyet haline gelebilir mi? Metaverse Game Studios'un strateji-rpg oyunu Angelic, 28. yüzyılın karanlık ve distopik dünyasına egemen olmuş büyük şirketlerin bünyesinde yaşayan eski insanların ve genetik olarak geliştirilmiş süper insanların; silikon temelli vücut kullanmaya başlayan ve dijital bir bilince geçmiş neo-insanlar ile çatışmalarına odaklanıyor. Bu seminerde 2700 yılında "yerel uzay" olarak adlandırılan kendi yıldız sistemimiz ve çevresine yayılmaya başlayan insanların nasıl teknolojiler kullandıklarına ve özellikle neo-insanların karbon temelli organik vücudun limitlerinden kurtulduktan sonra kuantum mekaniklerinin ve teknolojilerinin nimetlerinden nasıl daha verimli olarak faydalandıklarına değineceğiz. Uzay gemileri nasıl yapılıyor ve çalışıyor? Nasıl hareket ediyor? Nano-gemiler ve mega-gemiler ile neo-insanların gemileri arasındaki farklar neler? İnsanlık nihayet ışık hızından daha hızlı yolculuk edebiliyor mu? Bu ve benzeri sorulara da kısaca nasıl çözümler ürettiğimize değineceğiz. 

 

Kimler Katılmalı? Bilim kurgu sevenler, kuantum ile oyun dünyasının nasıl ortak paydada buluşabileceğini merak edenler, strateji ve RPG türü başta oyun sevenler, bilimsel fantezi yerine bilim kurgu olmaya çalışan bir oyun projesinin yolculuğunu merak edenler. 

Erkan Bayol

Erkan oyun sektörü odaklı bir girişimcidir ve ikincil olarak finans sektörüne ağırlık vermiştir. 250’den fazla profesyonele istihdam sağladığı şirketlerine 2 milyon dolardan fazla yatırım yapılmıştır. Erkan AAA projelerden tarayıcı tabanlı oyunlara, mobil oyunlardan sanal gerçeklik projelerine pek çok farklı yapımda görev almıştır. Yönettiği ya da katkıda bulunduğu oyunlar dünyada 40 milyon oyuncuya ulaşmıştır. Erkan çeşitli akademik organizasyonlara ve kuluçka merkezlerine destek vermekte, oyun odaklı akademik ve profesyonel etkinliklerde konuşmacı olarak sektöre katkı sağlamaktadır.

2004 yılında Erkan, Türkiye’nin ilk oyun geliştirme şirketlerinden olan Céidot Oyun Stüdyoları’nı kurmuştur. Céidot; en önemlileri Hükümran Senfoni, Umaykut ve Céiron Wars olmak üzere, 10’dan fazla oyunu geliştirip yayınlamıştır.

2015 yılında Crytek’e katılan Erkan, oyun operasyonları direktörü olarak görev almış ve  Warface ile Arena of Fate oyunlarının Türkiye ve MENA bölgeleri özelindeki operasyonlarından sorumlu olmuştur.

2016-2017 yıllarında sanal gerçeklik oyun girişimi olan Metaverse Reality Labs’i kuran Erkan, 2018 yılında Logic Artists’e yönetici danışman olarak yardımcı olmuş ve Türkiye ofisini kurmuş, aynı dönemde J.P.Morgan bünyesi altında kurulan bir fonun Türkiye temsilcisi ve yatırım uzmanı olarak görev almıştır. Yine 2018-2020 arasında New York merkezli The Hatchery hızlandırma programına partner olarak katkıda bulunmuş ve 2019’dan beri de Faster Capital’de mentör görevini üstlenmektedir.

Erkan Türkiye’nin ilk oyun odaklı kuluçka merkezi olan ODTÜ Teknokent bünyesindeki ATOM’a ve Bahçeşehir Üniversitesi ve Crytek ortaklığı ile açılan VR1Lab’e kuruldukları günden beri destek vermektedir. 2017’den beri de Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı lisans bölümünde konut eğitmenlik yapmakta ve İTÜ’nün Oyun ve Etkileşimli Teknolojiler Yüksek Lisans programına danışmanlık vermektedir.

Erkan 2020 Nisan ayında yeni oyun girişimi Metaverse Game Studios’u kurmuş ve Angelic isimli hikaye odaklı bilim kurgu strateji-RPG projesine odaklanmıştır.

Cem Nurlu, Erdem Yiğit Ertörer, Erhan Güven, Melih Aslan - QKart ve Oyun Hackatonu Süreci 

Bu konuşmada KTHack 2020 kazanan gruplarından QuTie'ın geliştirdiği QKart oyunu ve oyun hackathonu süreci anlatılacaktır.

Cem Nurlu

Cem Boğaziçi Üniversitesi'nde Fizik bölümünde 3. Sınıf öğrencisi. 2019'da Bronze ile kuantum programlama ile tanıştığından beri kuantum programlama çalışıyor. Daha sonra QIntern 2020 ve KTHack 2020 gibi etkinliklerde yer alarak çalışmaya devam etti. Bunların dışında Machine Learning, Computer vision gibi konular üzerine de çalışıyor.

 

Erdem Yiğit Ertörer

Erdem Boğaziçi Üniversitesi’nde 3. sınıf bir fizik bölümü öğrencisi. Kuantum programlamayla QTurkey’in Temmuz 2019’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlediği “Introduction to Quantum Programming” atölyesinde tanıştı. Atölyeden sonra kuantum programlamaya ve kuantum teknolojilerine merak saldı ve önce QWorld’ün düzenlediği QIntern 2020 programına, daha sonra da yine QTurkey’in düzenlediği KTHack 2020’ye katıldı. Akademik kariyerine kuantum teknolojileri alanında etmek istiyor.

Erhan Güven

Erhan Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimleri 3. sınıf öğrencisi ve uzun yıllardır oyun sektöründe Game Developer olarak çalışıyor. İlk kuantum oyun geliştirme deneyimini KTHack 2020'de QKart oyunu ile elde etti ve yeni kuantum oyunları geliştirme yolunda devam ediyor.

Melih Aslan

Melih oyun sektöründe 3D Game Artist olarak çalışmakta, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi 4. sınıf resim bölümü öğrencisi. Kariyerine Game Tester olarak başladı, daha sonra arttırılmış ve karma gerçeklik teknolojileri alanında çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışı projelerde 3D oyun sanatçısı ve dijital resim sanatçısı olarak görev aldı. Oyun geliştirme alanındaki deneyimini kuantum teknolojileri ile birleştirmek istedi ve QTurkey'in düzenlediği KTHack 2020'ye katıldı. Oyun geliştirme alanındaki çalışmalarının yanı sıra kuantum teknolojileri üzerine projeler geliştirmeye devam etmek istiyor.

The First Quantum Technologies Community in Turkey

Acting as a gathering ground for quantum-enthusiasts

©2019 by QTurkey

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White LinkedIn Icon